Uczniowie RCEZ w Biłgoraju – Damian Bernaś i Bartłomiej Malik z klasy III technikum mechatronicznego odebrali wyróżnienie w konkursie „Architekt Innowacji” za pracę „Elektropneumatyczny manipulator dwuosiowy”. Opiekunem merytorycznym wyróżnionych uczniów był nauczyciel przedmiotów zawodowych Henryk Kasprowicz. Uroczysta gala finałowa, podczas której wręczono nagrody, odbyła się 20 czerwca 2022 r. w Urzędzie Patentowym RP w Warszawie. Oprócz nagród indywidualnych dla uczniów nagrodę w postaci zestawu edukacyjnego z minikomputerem Raspberry Pi otrzymała również szkoła. Gala odbyła się pod patronatem medialnym TVP3 Lublin, Polskiego Radia w Lublinie, Katolickiego Radia Zamość, Tygodnika Zamojskiego oraz Kroniki Tygodnia.

innowacja rcez
Konkurs „Architekt Innowacji”, którego organizatorem i pomysłodawcą jest Tomasz Zieliński – Poseł na Sejm RP IX kadencji, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji ds. Edukacji, Nauki i Młodzieży, adresowany był do szkół ponadpodstawowych z powiatu biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamość. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, prezesa Urzędu Patentowego RP Edyty Demby-Siwek, oraz prezesa Zarządu Spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. Artura Wasila.

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań związanych z wynalazkami i innowacjami, a w szczególności wyłonienie najciekawszych projektów wynalazków, innowacyjnych rozwiązań technicznych lub cyfrowych, rozwój umiejętności kreatywnego myślenia oraz nauki współpracy w grupie, zachęcenie dyrekcji i nauczycieli szkół ponadpodstawowych do wspierania i rozwijania w uczniach postaw wynalazczych (umiejętności dostrzegania problemów, zidentyfikowania ich i zaproponowania nowych rozwiązań w dowolnych dziedzinach), rozwój umiejętności wykorzystywania technologii informacyjnej, kształtowanie umiejętności autoprezentacji.

HK/AG