17 września – to jedna z najtragiczniejszych dat w polskim kalendarzu martyrologii. To tego dnia realizując założenia tajnego protokołu do akcie Ribbentrop – Mołotow, sowieci wkroczyli do Polski, bez wypowiedzenia wojny zaatakowali walczących z hitlerowcami Polaków. -Otoczona Armia Polska mężnie stawiała czoła wrogom. Do historycznych annałów przeszły walki z Armią Czerwoną w obronie Grodna, czy wielu innych miejscach, gdzie nasi żołnierze bohatersko bronili Ojczyzny. nie byli jednak w stanie opierać się zarówno Niemcom jak i Rosjanom, coraz częściej dochodziło do kapitulacji poszczególnych oddziałów, aresztowań i systematycznej eksterminacji polskich oficerów oraz inteligencji. Konsekwencją 17 września 1939 roku były wydarzenia z marca 1940 roku, kiedy to formalnie decyzją Biura Politycznego, a w rzeczywistości decyzją Stalina, zostali wymordowani polscy oficerowie, policjanci, żołnierze ochrony pogranicza, kwiat polskiej inteligencji i gro kadry oficerskiej. Ta zbrodnia przeciw ludzkości, ta rzeź na bezbronnych więźniach – to rana, która do tej pory krwawi w świadomości Polaków - mówił podczas rocznicowych uroczystości Marian Tokarski.

Na obchody 75. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę złożyły się Msza święta sprawowana przez ks. Józefa Michalika proboszcza parafii Chrystusa Króla w Biłgoraju, montaż słowno - muzyczny młodzieży z ZSBiO oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem katyńskim.

Na zakończenie obchodów tragicznych wydarzeń zapoczątkowanych 17 września 1939 roku, Przewodniczący Zarządu Powiatu podziękował wszystkim za obecność, wspólną modlitwę i świadectwo umiłowania Ojczyzny.