Spotkanie rozpoczął uroczysty przemarsz Pocztów Sztandarowych ulicami miasta w towarzystwie Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla „Bogdanka” przedstawicieli władz samorządowych, instytucji publicznych oraz związków zawodowych (w tym NSZZ Solidarność).      

      Uczestnicy pochodu spotkali się w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego, aby wspólnie z mieszkańcami Tarnogrodu modlić się za ofiary stanu wojennego. Szczególną uwagę zwrócono na postawę 9 górników zamordowanych podczas pacyfikacji KWK „Wujek” w Katowicach. Jednym z nich był pochodzący z Tarnogrodu Józef Krzysztof Giza (24 l.).

Chcę Was zapewnić, ze śmierci Waszego kochanego Krzyśka, wyrosło dobro, które było cegiełką do demokratycznych przemian naszej Ojczyzny – mówił rozpoczynając Mszę św. ks. dziekan Jerzy Tworek. Po skończonej modlitwie dzieci z GOK w Tarnogrodzie zaprezentowały znane z tamtego okresu patriotyczne piosenki, takie jak : „Śpiewa ci obcy wiatr”, „Taki kraj” oraz „Mury”. Tym ostatnim utworem porwały serca wszystkich zgromadzonych w kościele.

     Nie zabrakło także poruszających przemówień władz :. My musimy życie społeczne budować na etosie bohaterów i prawdzie historycznej, musimy wiedzieć kto był katem, a kto ofiarą. Ci, którzy stawali po stronie prawdy byli dla komunistów niewygodni, dlatego my dziś czcimy ich ofiarę i głośno wołamy "cześć i chwała bohaterom! – mówił Michał Mulawa Wicemarszałek Województwa Lubelskiego.     

      Głos zabrał również Lech Sprawka Wojewoda Lubelski, który przekonywał, że to właśnie dzięki determinacji i ofierze milionów doszło do znaczących przemian, które swój finał zlazły w roku 1989. A także stan wojenny wbrew zamiarom i działaniom ówczesnych władz scementował naszych rodaków i wskazał, że solidarność narodu jest w stanie zmienić dyktat władzy i wprowadzić naszą Ojczyznę do rodziny państw demokratycznych – mówił Wojewoda.      

      Po zakończeniu modlitwy w kościele, wszyscy zgromadzeni przemaszerowali na parafialny cmentarz, gdzie znajduje się grób śp. Józefa Krzysztofa Gizy.

więcej zdjęć na naszym Facebooku: #TradycyjnieAtrakcyjnie