Dzięki sukcesywnie zwiększanym finansom na informatyzację administracji publicznej daną sprawę możemy załatwić on-line również w Wydziale Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.  W 2016 roku Powiat Biłgorajski jako jeden z 20 partnerów przystąpił do projektu w ramach Działania 2.1 Cyfrowe Lubelskie „e-Geodezja cyfrowy zasób geodezyjny województwa lubelskiego”.

     Trwają intensywne prace przy przebudowie drogi powiatowej Babice – Susiec, Płusy - Babice w gminie Obsza. Łączna długość odcinka to 5 km a wartość inwestycji przekracza 3.766.000 zł. Wszystko wskazuje na to, że przebudowa zostanie ukończona wcześniej niż pierwotnie zakładano. Do niedawna nawierzchnia posiadała liczne spękania, koleiny, deformacje trwałe, po których już nie ma śladu. Dodatkowo na całej długości powstał chodnik, aktywne przejścia dla pieszych oraz nowe przystanki autobusowe.

      Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Starosta Biłgorajski Andrzej Szarlip zaprasza na spektakl poetycko-muzyczny pt. „Wolność” przygotowany przez artystów z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Zaprezentowały się młodzieżowe grupy, szkolące się w placówce: „Zawierucha” oraz „Spontan”, przypominając popularne pieśni patriotyczne oraz współczesne teksty o tematyce niepodległościowej. 

      Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego, Miasto Tomaszów Lubelski oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim zapraszają do udziału w konkursie „Prezentacja Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Roztocze jako regionu wyjątkowo cennego przyrodniczo”. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych powiatów: biłgorajskiego, janowskiego, kraśnickiego, tomaszowskiego i zamojskiego.

     Szanowni Państwo, przypominamy o zasadach obsługi interesanta w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Od 8 października 2020 roku wstrzymaliśmy obsługę bezpośrednią, jednak załatwianie spraw jest możliwe przez inne, wymienione formy kontaktu. Jednocześnie dziękujemy za dostosowanie się do zaleceń i wytycznych związanych z pandemią Sars-Cov-2. Za zaistniałe utrudnienia przepraszamy

     Rząd wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Co się zmieni? Od 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności.

     Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostaną ukończone 2 kolejne odcinki dróg powiatowych w gm. Józefów, tj. na trasie: Szopowe - Górniki - Stanisławów (nr 2948L) oraz Długi Kąt - Krasnobród (nr 2949L). Ich łączna długość to ponad 12,5 km a kwota inwestycji przekracza 6 mln zł i jest dofinansowana z rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych.  

Wojewoda Lubelski poszukuje kadry medycznej gotowej do podjęcia pracy w organizowanym szpitalu tymczasowym dla pacjentów chorych na covid-19 z terenu województwa lubelskiego.

XXII sesja VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju odbędzie się w dniu 2 listopada 2020 r. o godz. 1400 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju ul. Przemysłowa 23. Porządek obrad: 

Każda osoba poddana izolacji z powodu COVID-19, nadzorowi epidemiologicznemu i kwarantannie na terenie województwa lubelskiego ma możliwość skorzystania ze wsparcia psychologicznego.

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną rząd reaguje na bieżąco i wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest obecnie naszym priorytetem. Od soboty, 24 października cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. 

Już niebawem, bo jeszcze w I kwartale 2021 roku planowany jest odbiór wyremontowanych odcinków dróg powiatowych w gm. Turobin. Kwota inwestycji to ponad 4,3 mln zł. Mowa tu o 10,5 km dróg nr : 2901L Zagroble - Czernięcin i nr 2902L Gródki – Zaporze -  Czernięcin.  Mieszkańcy czekali na tę inwestycję wiele lat.

Ponownie zachęcamy do udziału w akcji oddawania krwi. Tym razem wydarzenie jest zaplanowane na 29 października 2020 r. w godz. od 8:30 do 13:00 również na parkingu przy Starostwie Powiatowym w Biłgoraju (Krwiobus). Akcja przeprowadzona w lipcu spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego powiatu. Krew oddało ponad czterdziestu krwiodawców, w tym pracownicy Starostwa oraz jednostek podległych. Korzyści jakie wynikają z oddawania krwi:
 

Karol Wojtyła, urodzony 18 maja 1920 roku, w Wadowicach, był drugim synem Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich, a 16 października 1978 roku został wybrany na biskupa Rzymu. Jan Paweł II uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej lubianych zwierzchników Kościoła. 16 października obchodzimy Dzień Papieża Jana Pawła II

     Z okazji Dnia Edukacji Narodowej już dziś Andrzej Szarlip przekazał na ręce Dyrektów szkół Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, Regionalnego Centrum Edukazji Zawodowej, Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, Młodzieżowego Domu Kultury oraz Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Biłgoraju ...

W związku ze szczególną sytuacją epidemiologiczną na terenie kraju Starosta Biłgorajski informuje, że dyżury w ramach punktów NPP i NPO do odwołania będą prowadzone w formie home office - dyżurów telefonicznych. Harmonogram dyżurów NPP/NPO organizacji pozarządowych:

Wszystkie mieszkanki powiatu biłgorajskiego w wieku 50 - 69 lat zapraszamy na bezpłatne badanie mammograficzne. Celem badania jest obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi do poziomu krajów Unii Europejskiej, podniesienie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka sutka oraz wprowadzanie na terenie całego kraju ujednoliconych zasad postępowania diagnostycznego.

     Informujemy, że w  trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców w okresie od 8 października 2020 r. do odwołania Starostwo Powiatowe w Biłgoraju czasowo wstrzymuje bezpośrednią obsługę interesantów. Prosimy o zapoznanie się z aktualnymi zasadami załatwiania spraw.

     29 września odbył się Powiatowy Dzień Olimpijczyka 2019/2020 . Andrzej Szarlip Starosta Biłgorajski oraz Maria Gałka Etatowy Członek Zarządu wręczyli listy gratulacyjne oraz karty podarunkowe o wartości 150 zł uczniom - laureatom olimpiad, konkursów wiedzy za ubiegły rok szkolny. Listy gratulacyjne otrzymali również nauczyciele. Są to :

     Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze ogłasza konkurs na LOGOTYP. Celem konkursu jest uzyskanie oryginalnego projektu logotypu , który stanie się oficjalnym znakiem graficznym systemu identyfikacji wizualnej, powinien jednoznacznie kojarzyć się z Roztoczem jako krainą geograficzną oraz w syntetyczny sposób wyrażać działalność, charakter i aspiracje Stowarzyszenia.

      Zarząd Powiatu w Biłgoraju ogłasza otwarty konkurs ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego pn. "Realizacja zadania publicznego w zakresie prowadzenia dwóch punktów nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego wraz z nieodpłatną mediacją oraz edukacją prawną na terenie Powiatu Biłgorajskiego w 2021 r. ...

     28 września w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbyło się podsumowanie Powiatowego Roku Sportowego 2019/2020 . Andrzej Szarlip Starosta Biłgorajski serdecznie podziękował za promocję sportowego stylu życia jak ròwnież pogratulował zwycięzcom osiągniętych wynikòw :

     XXI sesja VI kadencji Rady Powiatu w Biłgoraju odbędzie się w dniu 30 września 2020 r. o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju ul. Kościuszki 94 . Porządek obrad.

      25 września dzięki porozumieniu 4 samorządów i wsparciu z programu Fundusz Dróg Samorządowych oficialnie oddano do użytku ponad 18 km świeżo wyremontowanych dróg powiatowych na trasie Gródki - Chłopków.  Inwestycja była wyczekiwana przez mieszkańców ponad 30 lat.  

     Dzięki funduszom europejskim szkoły z naszego regionu postawią na kształcenie zawodowe. 22 września Wicestarosta Biłgorajski Tomasz Rogala uroczyście odebrał z rąk Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego symboliczny czek na realizację takiej inwestycji. W ramach Działania 12.4 Kształcenie zawodowe z RPO WL wsparcie uzyskało w sumie 31 projektów. Dofinansowanie z UE wyniosło w nich niemal 81,7 mln zł.

      Zarząd Powiatu w Biłgoraju ogłasza konsultacje projektu : "Programu współpracy Powiatu Biłgorajskiego z organizacjami pozarządowymi na 2021rok”  Konsultacje potrwają od 24 września do 2 października br. W tym czasie uwagi do "Programu" można kierować na adres Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki - Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, ul. Kościuszki 94 lub pocztą elektroniczną: adziedzic@bilgorajski.pl. Zapraszamy do zapoznania się z Projektem Programu / dokumenty do pobrania

     W dniu 13.09.br. w Zagrodzie Sitarskiej w Biłgoraju miał miejsce I Przegląd Zespołów Obrzędowych Powiatu Biłgorajskiego. Wydarzenie to patronatem honorowym objęli: Pani Beata Strzałka – Poseł na Sejm RP, która jednocześnie ufundowała pamiątkowe statuetki dla grup artystycznych oraz p. Andrzej Szarlip – Starosta Biłgorajski, który wręczył zespołom podziękowanie w postaci grawertonów sfinansowanych przez Powiat.

     Mieszkańcy Powiatu Biłgorajskiego złożyli Panu Bogu swoje dziękczynienie za tegoroczne plony. W niedzielę (13.09) w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy odbyły się powiatowe uroczystości dożynkowe, które w tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną miały charakter wyłącznie kościelny.

Informacja z dnia 31.08. 2020 r. dotyczący opracowania Uproszczonych Planów Urządzania Lasu niestanowiących Skarbu Państwa na terenie powiatu biłgorajskiego w Gminie Biłgoraj dla obrębów: Sól, Smólsko Małe, Smólsko Duże oraz Korczów.

      4 września w siedzibie Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu o godz.10.00 odbyła się  uroczystość poświęcenia 2 nowych ambulansów o łącznej wartości ponad 1.000.000 zł . Jeden z nich zasili tabor RSPRiTS w Biłgoraju, drugi SPSPRiTS w Zamościu.